Požiadavky sladkovodných korytnačiek na vodu
Je jasné, že korytnačky, ako vodné živočíchy na vode závisia. Žijú v nej, pijú ju, je pre nich nevyhnutná pri kŕmení. Čistota a kvalita vody je pri chove korytnačiek mimoriadne dôležitá.
Kvalita vody
Kvalitu vody zabezpečíme ľahko. Pri väčšom akváriu je nemysliteľné, aby sme vodu prevárali a tým odstraňovali chlór, ani len odstáť na vzduchu ju nie je možné nechať. Pri menšom akváriu sa to však odporúča. Korytnačke sa z normálnej vodovodnej vody nestane nič zlé. Chlór však ničí riasy a priaznivé baktérie, ktoré udržujú vodu prirodzene čistú a prekysličenú.
Vodu treba občas trochu upraviť a to pridaním vápnika. Vápnik je tak ako pre človeka nevyhnutne potrebný pre rast kostí korytnačky a pre správny vývoj jej panciera. V každej akvaristike predávajú buď vápnikové granule, alebo jeden veľký kus vápnika, spravidla v tvare korytnačky.
Granule sa nasypú do vody. Ale POZOR. Treba si všímať návod na použitie, v ktorom pravepodobne nájdete, že ak chcete pridávať vápnik v odporúčanom množstve, musíte každý týždeň vymeniť komplet vodu. Tieto návody a dávkovanie bývajú často mierne iracionálne. Ak teda máte akvárium s dvesto litrami vody, isto nebudete vymieňať každý týždeň vodu, ale skôr radikálne znížite odporúčané dávkovanie.
Čistota vody
Čistota vody je pre budúcich chovateľov hádam tým najdôležitejším, na čo sa zameriavajú pri kúpe zvieraťa. Chceli by mať vodu čistú, ale mnohí z nich precenia účinnosť kúpeného filtra. Špinavá voda však podporuje rast nevhodných baktérií, tie rozkladajú nečistoty v akváriu, vznikajú škodlivé látky. Okrem iného čpavok. Následne prichádzajú korytnačke do života choroby. Dosiahnuť pomerne čistú vodu v akváriu však nie je žiaden problém, ak sa nebojíme investovať peniaze. I tu platí, tak ako často v živote, že jediná dobrá investícia nám zachráni čas i nervy a umožní nám tešiť sa z našej korytnačky, namiesto jej zatracovania.
Čistota, to znamená účinný filter. Na trhu je mnoho filtrov, väčšina z nich pomerne dobrých. V akvaristikách vám poradia, aký filter je najefektívnejší pre rozmery vášho akvária. Nezabudnite povedať, že ide o korytnačku, pretože tie špinia vodu viac ako akékoľvek rybičky. Napríklad pre stopäťdesiatlitrové akvárium používam 7,2 wattový filter od firmy AquaEl, ktorého cena bola 20 €. Za štyri hodiny vyčistí akvárium dokonale.
Špongiový filter pri stene akvária nasáva vodu a nečistoty zospodu. Vedľa neho ohrievač, aby sa ohriata voda distribuovala do celého akvária. Obe zariadenia so šnúrou elektrického napájania. Vpravo na prednom skle pripevnený teplomer. Teplomery sú zväčša krehké, a korytnačky majú o ne veľký záujem, preto je vhodné dávať ho do akvária len počas kontrolovania teploty vody. V pravej časti akvárium pokračuje vybudovanou pevninou. Nad akváriom nevidno lampičku.
Filter
Filter môžete nechať bežať dvadsaťštyri hodín denne. Môžete ho vypínať, ak chcete šetriť elektrinu, či nervy vašej korytnačky. Zvuk bežiaceho filtra sa pod vodou rozlieha oveľa viac, ako jemnučké bzučanie, ktoré je počuť vonku. Ak necháte filter bežať bez prestávky, vodu budete mať veľmi čistú. Ak to chcete urobiť výhodne, je múdre kúpiť si rozdvojku na zásuvku s časovým spínačom, ktorý bude v správnu, vami nastavenú dobu, zapínať a vypínať filter aj svetlo.
Upevnite filter poriadne, korytnačka sa s ním bude chcieť hrať, resp. ho zlikvidovať. ;] Nadmernému hluku v akváriu môžete zabrániť i použitím vonkajšieho filtra, do ktorého sa voda na filtrovanie odvádza hadičkou a samotný filter je mimo akvária.
Vonkajší filter: 1. nasávacia časť; 2. samotný filter; 3. výtok prefiltrovanej vody; 4. ostrovček.
Filter treba pravidelne čistiť. Menšie filtre sa zvyčajne dajú kompletne rozobrať, až na holý motorček a poriadne vyčistiť, väčšie nebývajú natoľko puzzlovité a vám sa nemôže stať, že vám po spätnom poskladaní filtra zostane nejaká časť. ;]
Filtre sú ideálnym miestom usádzania rôznych nevhodných baktérií a preto im treba čistiť nielen filtračnú vložku, ale aj vonkajšie časti. Filtračnou vložkou môže byť obyčajná špongia, cez ktorú sa nečistoty filtrujú, alebo si môžete zakúpiť pôdne filtre, ktorých náplňou je špeciálny štrk, či piesok. Sú to takzvané biologické filtre, kde vodu filtrujú baktérie. Viac sa môžete informovať v akvaristike.
Najčastejšie používanými sú však obyčajné filtre so špongiovou výplňou. Pri čistení špongie ju treba samozrejme dobre vypláchnuť. Avšak v špongii sídli práve najviac baktérií užitočných pri filtrácii. Vyberme si teda kompromis a preplachovanie neprivádzajme do extrémov.
Kedy treba filter vyčistiť záleží na tom, ako veľmi korytnačka znečisťuje vodu a ako často je fitler pustený. Niektoré filtre majú vonkajší obaj jemne priesvitný, takže vidíte, kedy je už špongia úplne zanesná nečistotami. Samozrejme, filter treba hneď vyčistiť, ak vidíme, že vodu ťahá slabo a tá zostáva špinavá. [Pre milovníkov konkrétnych údajov, ja čistím filter každý týždeň, resp. po každom použití. Po vyčistení filtra ho nechám pár hodín každý týždeň bežať.]
Mnohé filtre majú rôzne hadičky, pomocou ktorých filter nasáva vzduch a do vody vypúšťa bublinky. Toto je dôležité najmä pre rybičky, ktoré potrebujú kyslík vo vode na dýchanie, ale i korytnačky to majú radi.
Riasy
Ak sa vám vo vode a na kameňoch premnožili zelené, či hnedé riasy, vymeňte vodu v akváriu, a vyčistite dôkladne všetky zariadenia. Odporúčame špongiu filtra namočiť na polhodinu do octovej vody [v silnej koncentrácii], ktorá zabije všetky možné nežiadúce riasy a baktérie. Bohužiaľ, zabije i tie, ktoré ekosystému v akváriu pomáhajú. Ak však cez riasy ani nevidíte korytnačku, pravdepodobne treba aj tie správne baktérie obetovať. Však sa znovu, i keď pomaly, obnovia.
Nebojte sa octu, korytnačke v nízkej koncentrácii absolútne neublíži. Ak na dvadsať litrov vody v akváriu prilejete pol dcl normálneho kuchynského octu, korytnačka si to ani nevšimne, iba riasy sa nebudú môcť obnovovať v takom množstve ako predtým. Ocot dokáže nahradiť i drahé prípravky proti riasam. [Neodporúčame pri chove rybičiek!] Ale nepreháňajte. Ak máte vodu zelenú od rias, nemyslite si, že ak do akvária vyprázdnite fľašu octu, riasy zmiznú a korytnačke sa nič nestane. Ocot pôsobí ako prevencia proti opätovnému premnoženiu, nie ako riešenie. Pri snahe zbaviť sa rias nezabudnite ani na korytnačku. V medzierkach jej panciera sa riasy ľahko uchytávajú. Vyčistite jej pancier jemnou kefkou, tentokrát bez octu, alebo len s malou koncentráciu octovej vody. Korytnačke sa tento úkon môže dokonca páčiť. Tieto zvieratká si radi trú pancier o niečo drsné, ak jej len zaškrabete nechtami na vrch panciera, uvidíte, ako sa roztancuje v snahe ošúchať sa o vaše nechty čo najviac.
Pri čistení korytnačky od rias pozor na citlivé spoje medzi štítkami panciera. I jeden neopatrný vryp spôsobí korytnačke veľkú bolesť. Očistite teda aj korytnačku a vráťte ju do čistého akvária. Až teraz nalejte prípravok proti riasam, ak ste sa rozhodli ho použiť. Ak sa riasy premnožia znovu, odporúčame postup opakovať.
Najúčínnejšie sa v boji proti riasam u mňa ukázali larvy komárov, ktoré sa nám pred pár rokmi nastahovali do akvária. Týždeň sme si ich nevšimli, ale za tú dobu premenili úplne zelenú vodu na úplne priehľadnú. Zbavili sme sa ich skôr ako začalo vyletovať príliš veľa komárov. Lariev boli v akváriu stovky. Vodu sme vymenili, vyvarili kamene, odrhli soľou a octom. Odvtedy [už je to 2,5 roka – marec 2007], sme žiadne riasy v akváriu nemali.
Riasy však korytnačke vôbec nevadia, čiže ak nevadia ani vašemu estetickému cíteniu, ponechajte ich v akváriu v rozumnom množstve. Riasy sú dôležitým prvkom recyklácie zdrojov v akváriu, obohacujú vodu o kyslík a filtrujú ju. Samozrejme, stále v rozumnom množstve.
Znečistenie
Znečistenie, ktoré korytnačka spôsobuje, sú jednak výkaly a jednak korytnačka zvlieka kožu, ako každý plaz. Nebojte sa, nie ako had, nie celú kožu naraz, ale vo vode môžu plávať malé šupinky kože. Človeku koža tiež opadáva, ale v akváriu je to viac vidno. ;] Napríklad korytnačka nádherná [Trachemys scripta elegans] raz za čas zhadzuje i celé štítky panciera. U niektorých druhov korytnačiek zhadzovanie celých štítkov môže znamenať chorobu.
Vodný kameň
Vodu sa z akvaterária vyparuje. To býva problémom pri používaní ohrievačov. Vyparená voda zanecháva na obvode akvária stopy z vodného kameňa. Tieto sa dajú pomerne ľahko pri údržbe akvária odstrániť pomocou špongie, či kefky a kuchynskej soli. Dbajte, aby sa korytnačka nedostala do priameho kontaktu so soľou. I ju štípe na jemnej koži, tak ako ľudí.
Autorka textu a ilustrácií: Arien, fotografia: © BigStockPhoto.com
Ahoj,
vedel by si mi poradit..mam vodnu korytnacku a voda v akvarku je kalna.Moze to byt filtrom? Dakujem Lucia
ahoj ja sa chcem poradit ako rozoznat pohlavie korytnačky hnedej a korytnačky žltolícej poradte mi
Dobrý deň,
pohlavie sa dá určiť jednoznačne len pri subadultných alebo dospelých jedincoch.
U korytnačiek je výrazný pohlavný dimorfizmus. Pri týchto druhoch sú samice väčšie ako samce. Samce majú dlhšie pazúry, majú výrazný dlhší chvost a na spodku panciera majú priehlbinu.
Kalná voda môže indikovať nefunkčnosť filtra, či už preto lebo je zvnútra zanesený, alebo je už poškodený.
Robert
Dobrý deň, žiadosť o radu, doteraz som chovala (7 rokov) Korytnačku mapovú, v akvariu 30x30x20, vodu mala len tak že nemohla plávať,a stačilo jej vystrčiť hlavu alebo sa trošku postaviť do rohu na zadné a vystrčila nos. Teraz som jej kupila väčšiu nádrž 80x40x35, do kotorej som do polovice napúšťala vodu, avšak korytnačka mi v tejto nádrži zatilaľ nepláva, nevylezie na ostrovček (magneticky uchytený o sklo), iba sa pohybuje po dne, a sem tam sa postavi na zadné do rohu akvária, a nádýchne sa. „Nauči“, sa vlastne ešte plávať, v budúcnosti nejako príde na to že už v tejto nádrži má priestor na plávanie? Inak žerie normálne, pancier je v poriadku, nesipí, má normálnu stolicu, nemá hlien, nemá problémi s očami. Ako sa jej dá dopomôcť aby plávala. V akváriu má ohorievač, filter vnútorny, a vyhrevnú žiarovku nad ostrovčekom. Mám jej dať menej vody? aby sa dokázala pohodlnejšie nadýchnúť? Ale potom nebude mať priestor na plávanie, málo vody. Nechcem aby mi na presilenie zomrela. Viete mi nejako pomôcť v tejto mojej situácií?
Dobrý deň,v takýchto prípadoch sa zviera musí aklimatizovať na nový väčší priestor. Treba však očakávať, že pokiaľ 7 rokov reálne neplávala, nedá sa očakávať , že to bude vedieť zo dňa na deň. Treba dať vody len toľko, aby sa neutopila. Robert
Ahoj,
Potrebujem poradiť mám korytnačku pismenkovú je to ešte mláďa a mám ju asi pol roka a práve začala zvliekať kožu čím to môže byť a čo mám robiť? Vopred ďakujem.
Ahoj, korytnačka rastie 🙂 preto mení starú za novú. Nezľakni sa preto keď jej aj šupinky z panciera pôjdu dole.
Ahoj . Potrebujem poradit moj brat pri umývani pnaciera jej poskodil vrchnu cast panciera a pozeral som si rady a tam ze sa da liecyi pancier jedlym olejom alebo indulonou . No a ja teraz neviem co spravit ci jej to mam naniest na to poškodené alebo okolo a aku davku oleja alebo indulony . Ak viete poradit tak poradte prosim . Dakujem .
Ahoj som Zina mam koritnačku a neviem jej rozlíšiť pohlaie
Ďakujem!!!😏
Do bey den. Cheam sa opt at…moze sa dat korytnacke aj destilovana voda.
To neodporúčam. Destilovaná voda môže obsahovať nežiaduce baktérie a hlavne neobsahuje žiadne minerály prirodzene obsiahnuté vo vode. Destilovaná voda je dobrá do strojov a prístrojov, inde ju dávať netreba.
Dobrý večer neviem presne ako to napísať dnes sa našej korytnačke dialo neviem ani presne čo vypadlo to ako keby mala stolicu ale nebolo to hovienko aké také veľké čierne niečo mala vonku blaznila vo vode a potom sa jej to schovalo dnu čo sa jej róby Ďakujem za radu
S velkou pravdepodobnostou to bol penis. Tiez ma to sokovalo, ked som ho prvy krat videla.
Vážení priatelia, dnes som u našla svojej zazimovanej vodnej korytnačky 5 vajec – som v šoku – počas leta je vonku v jazierku a momentálne je zazimovaná v nevykurovanom podkroví – mám dilemu, že čo s vajíčkami??? Prosím o skorú odpoveď.Vopred ďakujem.
Určite umiestni vajíčka do liahne a staraj sa o ne aby si potom mala radosť. Ako si vyrobis liaheň a ako sa starat o vajíčka nájdeš na nete. Hľadaj jednoducho rozmnožovanie korytnaciek.
Doplním odkaz tu na stranke http://www.korytnacky.sk/187-starostlivost-o-znasku-vodnych-korytnaciek.html
Dobry deň.
Mame v zahrade velke jazero v ktorom chovame koi kapre a liene.Robili sme upravu jazera a tak som sa rozhodla ze by som chcela donho aj korytnačky.Meme v nom vsak lekna a jeden pan ma upozornil ze nam korytnačky znicia lekna je to pravda?
Za odpoveď vopred ďakujem.
Ahoj, mám dospelú korytnačku (6rokov, veľká ako dlaň). Ako dlho vydrží korytnačka bez vody, keď ju nechám voľne behať po byte? Ako mám vedieť že už potrebuje do vody? ďakujem 🙂
Ahoj, ja som našu nechávala aj 2-3 hodinky, nech si pobehá. Ale potom treba opláchnuť, aby nezaniesla špinu do akvária. Naša je obrovská, strašne sičí, keď ju vyberáme z akvária, ale aj ma nie raz uhryzla…
Zvyčajne by sa malo (mojej sa to stáva), že sa jej začne bielnuť trochu pancier tak treba opláchnuť a nech si behá ďalej
Dostali sme oneskoreny vianocny darcek. Korytnacku. Nemam akvarium, po skreckovi je jej male, zatial je vo vani. Nevies poradit, kde by som našla stranky na docasne zapozicanie akvaria alebo, že niekto daruje, kym dostanem peniaze.
Dobrý deň
Máme korytnačku vodnú.
Má v akváriu kameň, ktorý trčí nad hladinou.
Vie na ňom stráviť celý deň, do vody ide veľmi málo.
Je to v poriadku?