Korytnačka uhoľná – lat. Chelonoidis carbonaria

Korytnačka uhoľná, lat. Chelonoidis carbonaria
Korytnačka uhoľná dorastá až do dĺžky 50 cm, jej karapax je uhľovočierny, so svetložltými škvrnami v strede štítkov. Na celom tele má množstvo oranžových, až červených šupín.

Jej domovinou sú tropické oblasti Južnej Ameriky – v pralesy a savany Kolumbie, Venezuely, Brazílie, Bolívie a Paraguaja, kde priemerné teploty dosahujú 26 až 28 °C a vlhkosť vzduchu 95 %, z čoho vyplývajú aj jej požiadavky na chov v zajatí.  V prírode sa rada zdržiava v močarinách, kde sa často aj zahrabáva.

Aktívna je počas dňa i noci, kedy vyhľadáva ovocie a rastlinnú potravu, tvoriacu hlavnú časť jej jedálneho lístka, no vo voľnej prírode nepohrdne ani živočíšnou potravou a tak ako iné korytnačky, aj ona s obľubou žerie uhynuté živočíchy.

V zajatí ich kŕmime kúskami ovocia, zeleniny, potravou rastlinného pôvodu, nesmieme zabúdať ani na zdroje vitamínov a minerálov, ktoré dopĺňame formou rôznych prípravkov a sépiovej kosti. Kŕmeniu suchozemských korytnačiek v zajatí sme venovali v samostatný článok.

Podklad chovného zariadenia by mal tvoriť piesok. Nemala by v ňom chýbať objemná miska s vodou, pretože korytnačka veľmi často pije. Raz do mesiaca by sme ju mali vykúpiť v asi 30 °C teplej vode. Terárium musí byť zabezpečené proti prievanu.

Fotografia: © BigStockPhoto.com, video: Youtube.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 16 Priemer: 3.3]
Posledné komentáre
  1. Daniela
    • Jana

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *