Korytnačka lúčová – lat. Astrochelys radiata
Korytnačky lúčové sú vzhľadom na ich malý počet, vysokú cenu a nároky na chov veľmi zriedkavo chovaným druhom. Vo svojej domovine na južnom cípe Madagaskaru sú značne ohrozené nakoľko ich hojne lovia domorodci a to tak pre samotný zdroj obživy ako aj na predaj priekupníkom do iných krajín. Jej výskyt vo voľnej prírode sa odhaduje na len asi 5000 jedincov a to je najrozšírenejšia madagaskarská suchozemská korytnačka.
Ide o pomerne veľkú korytnačku, dorastá do 30 – 40 cm pri váhe 15 – 20 kíl. Má vysoko klenutý čierny karapax so žltými lúčmi – preto názov lúčová. Vzhľadom na jej veľkosť je pomerne náročná na priestor – terárium pre jedného jedinca by malo mať rozmery aspoň 2 x 1,5 metra a teploty pod výhrevným svetlom by mali byť až 40 °C. V teplej časti treba udržiavať teplotu 30 °C a v chladnej 22 – 25. Ako podstielku používame piesčitú pôdu ako im je prirodzené v prírode. Nočné teploty nesmú klesnúť pod 15 stupňov preto ju vo vonkajšom výbehu môžeme chovať len v najteplejších letných mesiacoch. Okrem výhrevnej lampy musí byť v teráriu UV lampa samozrejmosťou, rovnako ako miska na pitie, úkryty a preliezky. Strava by mala byť čo najprirodzenejšia pôvodnému prírodnému prostrediu na Madagaskare, kde sa často zdržuje pri kaktusových porastoch, živí sa rastlinami, ich dužinou a plodmi, často figami. V zajatí jej preto doprajeme lúčnu zmes obohatenú o seno, v zime nahrádzame lúčnu zmes granulami lisovanými za studena (z lúčnej zmesi), dopĺňame čínskou kapustou a kvalitným senom. V zime je možné pridávať vápnik s prímesou fosforu v pomere 2:1.
Tento druh korytnačky sa rozmnožuje v zajatí veľmi málopočetne, samica znáša jedno maximálne dve vajcia ktoré treba inkubovať pri teplote 31 stupňov. Rekord bol zaznamenaný v USA kde samica nakládla 12 vajec no podarilo sa vyinkubovať len dve mláďatá a to po 145 dňoch inkubácie. Mláďatá po vyliahnutí vyžadujú značnú starostlivosť skúseného chovateľa a preto tento druh nie je vhodný pre začiatočníkov. Samca rozoznáme od samičky podľa dlhého chvosta, análneho štítku do tvaru V a dovnútra preliačeného plastrónu.
Je možné ich chovať spolu s korytnačkami leopardími keďže pochádzajú z rovnakého kontinentu a majú rovnaké nároky na chov. Častejšie je ich vidno v prírode počas obdobia dažďov, keď je sucho a horúčava radi zaliezajú do vyhrabaných nor alebo pod kamene.
Samozrejme tento druh nezimuje keďže pochádza z Afriky a preto je treba dbať na dodržiavanie teplotných nárokov.
Lúčové korytnačky sú ohrozený druh a sú vysoko chránené, spadajú pod CITES A takže je nutné ich nezameniteľné označenie a nahlásenie na úrad životného prostredia. Cena mláďat sa pohybuje od 700 EUR.
Video:
Autor: Monika Muríňová, fotografia: © BigStockPhoto.com, video: Youtube.com