CITES a administratíva okolo korytnačiek
Suchozemské korytnačky spadajú chránené zvieratá a chráni ich Dohovor o medzinárodnom obchode s ohrozenými druhmi voľne žijúcich živočíchov a rastlín – CITES (anglická skratka od Convention on International Trade in Endangered Species of Wild Fauna and Flora) podpísaný v r. 1973 vo Washingtone.
Cieľom dohovoru je ochrana voľne žijúcich druhov zvierat a rastlín so zreteľom na zachovanie prírodných systémov krajiny a záchranu ohrozených druhov pred vyhynutím. CITES chráni aj voľne žijúce druhy živočíchov a rastlín ktoré nie sú ohrozené ale obchodovaním s nimi by sa mohli zaradiť medzi ohrozené pričom obchodovanie s vyslovene ohrozenými druhmi je prísne monitorované a výnimky sú udeľované len zriedkavo. Konkrétne zvieratá sú podľa tohto dohovoru rozdelené podľa stupňa ich ochrany na niekoľko príloh – I. až III. V prílohe I. sú najprísnejšie chránené jedince na ktorých vývoz či dovoz musí byť predložených niekoľko povolení – povolenie na vývoz sa udelí v prípade ak vývoz neohrozí prežitie druhu, že exemplár bol nadobudnutý legálne, bude prepravovaný v podmienkach ktoré mu nemôžu spôsobiť ujmu na zdraví a v krajine nadobudnutia bude mať zabezpečené vhodné chovné podmienky.
Jednotlivé prílohy sa ďalej delia na písmená A, B a C podľa stupňa ochrany. Zvieratá zaradené do prílohy II. a III. už nie sú tak prísne kontrolované a spadajú sem aj suchozemské korytnačky. Do skupiny II.A spadá väčšina európskych druhov korytnačiek – testudo hermanni, testudo marginata a testudo graeca, pričom v súvislosti s chovom týchto druhov je nutná úzka spolupráca s orgánmi životného prostredia – Ministerstvo životného prostredia a jeho jednotlivé úrady podľa územného rozdelenia pričom celú administratívu spravuje oddelenie s názvom CITES.
Tieto druhy korytnačiek je možné legálne nadobudnúť len s preukazom o pôvode exemplára od chovateľa kde bude vyznačené akým spôsobom sa môže zviera posunúť ďalej – predajom, darovaním atď. Tento preukaz je vydaný chovateľovi po vyliahnutí korytnačiek a spája sa s ním povinnosť nezameniteľného označenia zvieraťa po dosiahnutí určitej veľkosti. Označenie sa robí u veterinára aplikáciou podkožného čipu a zapísaním čísla čipu do preukazu pôvodu kedy sa zaznačí do preukazu aj chovateľ u ktorého sa korytnačky vyliahli.
V prípade že chovateľ zviera predá, je nutné to oznámiť aj orgánu životného prostredia s určením nového majiteľa. Ten následne musí zviera prihlásiť na seba. Rovnako treba nahlásiť životnému prostrediu na odbor CITES kúpu nového zvieraťa spadajúceho pod dohovor ako aj vyradenie z chovu v prípade straty alebo smrti zvieraťa. Keď zviera uhynie, musí veterinárny lekár vystaviť správu s dôvodom úmrtia.
Okolo zvierat spadajúcich do A skupiny je rozsiahla administratíva ktorá častokrát donúti záujemcov o korytnačku zaujímať sa o menej chránený druh skupiny B kam patrí korytnačka stepná a niektoré druhy afrických korytnačiek (leopardia, ostrohatá, lúčová). Pri týchto druhoch je potrebný len doklad o nadobudnutí (bloček, kúpno-predajná zmluva alebo darovacia zmluva) a ich chov stačí viesť na druhovej karte. Zákony o držaní exotických zvierat sú prísne a v prípade nejasností sa treba poradiť priamo s odborom CITES pri záujme o zvieratá A skupiny aby nedošlo k zhabaniu zvierat ktoré je nezvratné.
Autor: Monika Muríňová, fotografia: © BigStockPhoto.com
Najlepšie časy chovateľov tu boli, keď nikto nemusel riešiť žiadne CITES a podobné hovadiny. Je to byrokratická hlúposť, ktorá likviduje chovateľstvo a buzeruje ľudí. V drvivej väčšine prípadov nemá žiadne opodstatnenie.
an je to čistá pravda …pokiaľ si nebudu štáty v ktorých ohrozene živočíchy a rastliny samy chrániť ich floru a faunu …Slovensko im nepomôže …oni si sami klčuju lesy a ničia lokality , táto byr. admistracia tu vôbec nie je odstatnená…už aj kompetenciou či vzdelaním poverených ,,odborníkov,,……
ved je to totalna hlupost…ja by som si radsej vybrala korytnacku, ktora nieje az tak chranena aby som musela do nej trepat cipy…a cely zivot pozerat na nu ako sa trapi…co si neda cip ten debilko, ktory to cipovanie vymyslel..a umerne velky cip s jeho vahou…je to smutne, ze chovatelia, ktori maju naozaj zaujem chovat a poskytnut korytnackam co najlepsie podmienky sa na to radsej vykaslu…a bud si zaobstaraju nechraneny druh ako chraneny…a celkovo, naco ti nasi trapasacki ochranari vobec riesia chovatela, ktory rozmnozuje umelo doma chraneny druh?co preboha robi zle????ak rozmnozuje chraneny druh???a nedovaza ho zo zahranicia z prirody ako vacsina ´´chovatelov´´ …aspon v tomto by mohli urobit vynimku, ze ak niekto chova korytnacku na SR narodenu, nemali by to vobec riesit…a namiesto toho venovali svoju esnergiu tyraniu korytnaciek…kedy debilni majitelia si kupia korytnacku aj s papiermi a neviem este cim vsetkym a ten neni schopny jej zabezpecit podmienky take ake ma mat korytnacka pre zdravy rast a vyvin…kolko korytnaciek nema podmienky chovu take ake ma mat…krmia ju pomaly raz mesacne, zdeformuju jej pancier…a vobec to ochranari neriesia…namiesto toho budu radsej riesit chovatela, ktory sa vzorne o nu stara, len nema neake blbe papiere a debilne cipy…korytnacka je prilis male zvieratko aby mohlo cipovane….
Dobrý deň, zaujimalo by ma čo robiť, ak máme korytnačku, ale nemame papier CITES?
Dobry den, Sona. Podarilo sa vam zistit,ako vybavit korytnacke papiere? Mam rovnaky problem, vyse 30 rocnu korytnacku stvorprstu, ktoru kupovala este moja starka v chovprodukte,pravdaze papiere od nej neexistuju. Rada by som to dala do poriadku, no nikde som nenasla nic o tom,ako postupovat.
Dobrý deň pani Blanka, aj mňa by zaujímalo ako moje korky riadne zapísať…Vám sa to podarilo, ak áno ako …
Ďakujem pekne
aj mna by zaujimalo ako to zlegalizovat. mame doma korytnacku stepnu uz asi 30 rokov.
Dobry den,mam rovnaky problem .mam cca 20 rocnu korytnacku stepnu(stvorprstu) a v case ked sme ju kupovali nic take nebolo treba .teraz sa snazim zistit ako postupovat ,ale nic som nenasiel.Ak ma niekto skusenost dakujem za radu.Uz som aj premyslal ci to vobec riesit.Korytnacka sa ma super aj bez toho kusu papiera a uplne zbytocneho cipu.
Zdravim a co v pripade korytnacky stepnej u ktorej sa majitel neozval a ni nic a je najdena na zlom mieste, kde by sa sama ani nedostala (dovozena vybagrovana zemina s bordelom) …aj tam treba nejaku dokumentaciu? A ako v pripade byrokractickeho problemu riesit ju? kedze patri pod kategoriu kde by to nemuselo sa nejak moc riesit…Dakujem za odpoved
Dobry den, mame evidovanu a zapicovanu korytnacku zelenkastu ktora nam zial z neznamych dovodov zo dna na den uhynula. co mame teraz robit? ako postupovat, kam ju dat a evidovat ked bola nahlasena na urady?
Dakujem